Argentīnas Tango Liepājā un Latvijas rietumos - Argentine Tango in Liepaya and the west of Latvia - Аргентинское Танго в Лиепае и на западе Латвии

Argentīnas Tango Liepājā un Latvijas rietumos - Argentine Tango in Liepaya and the west of Latvia - Аргентинское Танго в Лиепае и на западе Латвии

 Latviski По русский In English


Intervija ar Inesi laikraksta Kursas laiks 2015.gada 1.aprīlī.


Inese Ansule: ‘’Tango sajūta ir katrā, un tā ir atraisāma. Ja cilvēks ļaujas’’   

Argentīnas tango – vientuļo siržu deja

VALIJA BELUZA

Smeldzes, kaisles, mīlestības izpausme  – pirmais iespaids, ko rada temperamentīgais tango. Protams, tā ir pāru deja, bet ne tikai skatuvei vai ballei, pārliecināta Liepājas Tango projekta (LTP) koordinatore Inese Ansule. ‘’Šovs ’’Dejo ar zvaigzni” deju popularizē, bet arī parāda, kā, eksportējot uz Eiropu, tango papildināts ar dažādām figūrām un skaistiem tērpiem. Argentīnā tango ir tīrā improvizācija mūzikas iespaidā. Vairums  argentīniešu dejot nav mācījušies, viņi sanāk vakaros kopā, lai padejotu.’’

 Uzaicina arī viesskolotājus

LTP dzimšanas diena ir 2006. gada 11. marts, kad Inese un viņas vīrs Ivars Ābelis uz Liepāju uzaicināja tango dejotājus no galvaspilsētas. Divdesmit pieci entuziasti pirmos tango soļus iemēģināja nodarbībās Baseina ielā 9 un deju vakarā restorānā ‘’Medus”.

Daudz apgūts improvizējot un tango kustības nodod cits citam, parādot, ko esi sapratis.

‘’Braucām uz Rīgu, kur parādījās pirmie viesskolotāji no Vācijas. Mūsu pirmais skolotājs bija Čans Parks (ASV, Dienvidkoreja). Uz Liepāju viņš brauca katru gadu un vēlāk ieteica savu skolotāju Rubenu Terbalku no Argentīnas, kurš te ir bijis jau septiņas reizes.’’

Liepājnieku dejotprasmi papildinājuši arī tango dejotāji no Santpēterburgas, Viļņas, Šveices, Polijas un Itālijas. Viss darīts augstā mērķa vārdā – dejot Argentīnas tango. Ne tā saukto alternatīvo salona tango, ne izplatīto vācu tango, ne somu, ne amerikāņu un ne standarta deju vai balles tango.

LTP apvieno Liepājas pilsētas un rajona Argentīnas tango entuziastus un interesentus kopīgiem pasākumiem un apmācībām, organizē braucienus uz pasākumiem Latvijā un ārzemēs.

 Sākās kā vientuļo cilvēku deja

“Arī pirms tam normāli dejojām, bet Argentīnas tango lielākā atklāsme un sapratne radās Buenosairoesā, kur bijām trīs mēnešus . Tas bija mūsu kāzu ceļojums, bet ar mērķi redzēt kā tango dzīvo dabiskajā vidē. Jo ar pērnesumiem uz Eiropu deja daudz ko zaudējusi no savas pirmreizības,” atklāj Inese.

Rīgas un Liepājas tango klubu vecuma starpība – pāris gadu. IzņemtsKatrā ziņā Liepāja ir otrā vieta Latvijā, kur iedzīvojies argentīniešu tango. Savā ziņā unikāli un pārsteidzoši, jo tango ir deja lielpilsētām, kuru iedzīvotāji cits citu nepazīst un alkst pēc cilvēciskiem kontaktiem. Viņi nāk dejot, pat negribot zināt, kā otru sauc, ar ko nodarbojas. Vienkārši ir mirklis, kurā bauda mūziku un deju.”

Tango sākusies kā vientuļo cilvēku deja, kad 19. gs. sākumā darba meklējumos Argentīnā ieradies liels skaits  itāļu emigrantu - pamatā nabadzīgi un bezcerības pilni savas ģimenes atstājuši vīrieši, kuri sākotnēji dejojuši savā starpā. Gadus  trīs vīrietis praktizējās viens un tikai tad uzdrošinājās aicināt uz tango vakaru jeb milongu, dejas partneri - sievieti.

Vārdam milonga ir divas nozīmes – tango deju vakars, kā arī viens no tango veidiem bez tango un tango valša, kur milonga – tempa ziņā ātrāka deja.

Tango starptautiskā atzīšana sākās, kad bagāto  argentīniešu atvases ieradās Parīzē un arī pirmie tango orķestri sāka savas Eiropas turnejas. Drīz vien sākās tango uzvaras gājiens plašajā pasaulē.

 Viens ķermenis, četras kājas

 „Argentīniešu tango pamatā – organiskais tango ne prāta modificētais. Mēs sakām – viens ķermenis ar četrām kājām. Vīrietim jābūt ļoti pārliecinātam, savukārt sievietei ir jāļaujas. Harmonija un līdzsvars kā labā sarunā: jautājums un atbilde -  vīrietis kaut ko pasaka un sieviete atbild. Tas ir spontāni, neprognozējami, bet no sievietes atbildes izriet, kas notiks tālāk.’’  

Šo deju var nosaukt par trīs minūšu mīlas stāstu. Bet kā tas iet kopā ar latviešu temperamentu?

“Ir lielas problēmas ,”atzīst tango entuziaste ”Vīrietim ir jāuzņemas iniciatīva, pārliecinoši jāiet uz priekšu, atpakaļ - tikai soli. Sieviete galvenokārt iet atpakaļ. Mūsu ‘’šlāgerdeju” pamatā ir sāniskas kustības, un tas nozīmē nespēju uzņemties iniciatīvu. Nav viegli latviešu vīrietī iedvest pārliecību, ka viņš šo deju vada un rada. Manā praksē ir gadījies, ka atnāk pāris, paskatās un atzīst: paldies, tas mums neder, jo negribam jaukt savas ģimenes modeli. Ir arī bijis, ka tango izjauc pāri. Jo tango prasa un pārņem visu, tā ir kā narkotika. Tiek atraisītas citas sajūtas, un tu pasauli ieraugi krāsaināku. Vienlaikus tas ir ārkārtīgi liels pārbaudījums, šajā dejā nevar noslēpties. Nereti ilgus gadus kopā dzīvojuši pāri atklāj, ka viens otru nemaz nepazīst. Ne visi uz to ir gatavi, ne visiem tas der. Piemēram, kopdzīves modelī, kur sieviete ir ģimenes galva. Viņa nespēj paļauties. Tango nav es un tu,  mēs katrs kā indivīds, tas ir absolūtais, cilvēciskais, kopējais, nesadalītais.’’

Liepājnieki tango nodarbības un milongas ir notikušas daudz kur : Liepājas klubos, bāros, kafejnīcās un hoteļos, uz jahtas ‘’Palsa” , Paplakas stacijā, viesu namā ‘’Vērbeļnieki” , Šķilas”  un citur.

“Tango ir mana dzīve! Tas ir pāri visam. Rudenī atkal grasos braukt uz Argentīnu,” teic liepājniece, kura sevi sauc par tango cilvēku arī  pēc dzīvesbiedra aiziešanas Mūžībā, “Pāra tango un vientuļo cilvēku tango ir divas dažādas sajūtas. Arvien vairāk saprotu, ka tā ir vientuļo siržu deja, kas dod piepildījumu pat bez konkrēta partnera. Jebkurā pasaules vietā, kur skan tango mūzika, jūtos kā mājās, un visi tango dejotāji ir manējie.”

Komentāri (0)  |  2015-04-23 09:43  |  Skatīts: 681x         Ieteikt draugiem       TweetMe   

Atpakaļ